Elektryczny finał na torze Poznań! #70

Weekend to taka magiczna część tygodnia, w której zawsze gdzieś w naszym pięknym kraju coś się dzieje z motoryzacją w tle, nie inaczej było w miniony weekend na torze Poznań. Skorzystałem z zaproszenia ekipy Greenpower Polska na finał elektrycznych bolidów.

Greenpower Polska

O Greenpower Polska pisałem w czerwcu, kiedy to gościli na bydgoskim Kartodromie w związku z obchodami dnia bezpieczeństwa i ekologii w PZM, więcej znajdziesz tutaj. Greenpower Polska to fundacja, która poprzez liczne imprezy dla młodzieży zmienia poglądy na samochody elektryczne, ukazuje młodym pasjonatom inżynierii fascynującą stronę motoryzacji elektrycznej. Propaguje ekologię i alternatywne źródła napędu w samochodach nowej generacji, organizując wyścigi bolidów elektrycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i uczelni wyższych w całej Polsce.

Wywiad z Michałem Sobkiem – współzałożycielem Greenpower Polska #55

dsc_5903.jpg
Bolidy Greenpower

Otrzymując zaproszenie na finałową rundę ligi Greenpower na torze Poznań, nie mogłem odmówić. Bolidy są napędzane silnikiem szczotkowym o mocy 240 W, zasilane z dwóch akumulatorów o mocy 36 Ah. Zawodnicy rywalizują na pokonanie jak największej odległości w ciągu 60 minut, co wymusza na ekipach odpowiednie dobranie kierowcy, stylu jazdy i optymalnych ustawień bolidu.

DSC_5840DSC_5879

Ekipa musi znaleźć złoty środek między szybkością a zużyciem energii, do Poznania na finałową rundę zjechały nawet ekipy z Wielkiej Brytanii, gdzie na pierwszy rzut oka było widać różnice w przygotowanych projektach.

DSC_5814
3… 2… 1… START!

DSC_5817

Kilka ekip mocno skupiło się na aerodynamice, aby zmniejszyć opory powietrza, formując zewnętrzne panele tak, aby bolid przypominał pocisk. Oczywiście różnic było więcej, od wykonania bazowej konstrukcji po użycie materiałów do zewnętrznych paneli.

dsc_5960.jpg

Zawodnicy rywalizowali na pełnej pętli toru Poznań, co zapewne było ciekawym przeżyciem i doświadczeniem, choć prędkości rozwijane przez bolidy nie były zawrotne, to nie brakowało rywalizacji w kilku sekcjach toru.

Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

Oczywiście nie mogło zabraknąć na torze tradycyjnych spalinowych bestii, które rywalizowały w Mistrzostwach Polski. Zawodnicy ścigali się na dystansie 60 minut i tu już tradycyjnie – kto pierwszy, ten najlepszy.

dsc_5450.jpg

Nie zabrakło kilku ciekawych samochodów, które można było podziwiać w akcji. Wyścigowe Lamborghini dźwiękiem silnika świdrowało uszy, Porsche zachwycało techniką pokonywania zakrętów, a Ferrari 355 skradło całe show.

DSC_5462DSC_5458

DSC_5602
Lambo w akcji!
DSC_5531
Zmiana kierowców

DSC_5453

DSC_5469
Maluch zawsze w modzie
DSC_5485
Taki sport…

Deszcz padał przez cały dzień i nie ułatwiał jazdy spalinowymi potworami, nie obyło się bez kilku bączków i wycieczek poza trasę. W parku maszyn czekały jeszcze historyczne bolidy.

dsc_5723.jpg
Klasyczny bolid

dsc_5718.jpg

Czy tego chcemy, czy nie, przyszłość jest w samochodach elektrycznych i przyjemnie było spędzić czas na torze, podziwiając dwa oblicza motoryzacji. Oczywiście są to dwa odrębne światy, jakich mogłem doświadczyć w Poznaniu, ale podstawą do zmiany jest poznawanie i chęć do zmiany.

Motowojownik Damian.

Reklamy

2 thoughts on “Elektryczny finał na torze Poznań! #70

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s